Blogger news

wkrotce

About

wkrótce

Ads 468x60px

piątek, 9 listopada 2012

Czy balsam Burt's Bees Wax jest toksyczny?Dzisiaj chciałabym przedstawić kultowy

 balsam do ust Burt’s Bees

Ma on wiele zalet, ale koniecznie trzeba dawkować jego stosowanie, aby nie przesadzić. To zła wieść dla licznych jego zwolenniczek, ale o tym na końcu. Najpierw 

+Zalety:


+ Piękne staromodne metalowe pudełko. U mnie na zdjęciu widać, że już nieco sfatygowane i farba schodzi w paru miejscach.

+ Nawilża i wygładza.

+ Bardzo pięknie szczypie usta, sprawia że stają się okrąglejsze, czerwieńsze, bardziej pełne.

+Bardzo dobry jako baza pod pomadkę – nie jest tłusty, więc pomadka ładnie się utrzymuje na ustach powiększonych w naturalny sposób…

Burt's Bees Beeswax Lip Balm


+Bardzo dobry skład -  naturalne produkty:


Coconut oil – olejek kokosowy
Cera alba, - wosk pszczeli
sweet almond oil – olejek ze słodkich migdałów
peppermint oil – olejek miętowy
tocopheryl acetate & tocopheryl – wit. E
lanolin – lanolina, mój ulubiony produkt pielęgnacyjny, pozyskiwany z owczej wełny.
symphythum officinale root extract – żywokost lekarski, ekstrakt z korzenia
rosemary officinale leaf extractekstrakt z liści rozmarynu

Burt's Bees Beeswax Lip Balm

Wszystko pięknie. Jest jednak jedno, poważne ALE. A mianowicie

Wyciąg z żywokostu lekarskiego


Jest on od lat znany w medycynie ludowej i stosowany między innymi ze względu na zdolność gojenia ran i błon śluzowych. Jednak w niedawnych latach odkryto w nim obecność trujących alkaloidów pirolizydynowych, co znacznie zrewidowało opinie o jego dobroczynnym działaniu.  Substancje te są wysoce toksyczne, mogą uszkodzić wątrobę a nawet spowodować śmierć.


Długotrwałe ich podawanie powoduje stopniowe i początkowo nieuchwytne uszkodzenie miąższu wątroby, objawiające się powiększeniem jego komórek, ogniskowymi zwłóknieniami, przerostem tkanki w przewodach żółciowych i wreszcie marskością wątroby. Uszkodzona wątroba staje się podatna na różne inne czynniki mutagenne i dość często reaguje wytworzeniem raka wątroby. Również w płucach tworzą się analogiczne uszkodzenia, których konsekwencją może być pojawienie się w obrębie zrazików płatów płucnych zmian nowotworowych, zwykle gruczolaka.

 W wyniku tego w wielu krajach, m.in. w Polsce, wprowadzono całkowity zakaz stosowania tej rośliny w celach leczniczych. W US oraz krajach zachodnich Europy zabroniono produktów doustnych, które go zawierają, jednak wciąż dopuszczany jest do użytku zewnętrznego, ponieważ jeszcze nie zostało rozstrzygnięte na ile toksyczne substancje zawarte w żywokoście mogą przedostać sie przez skórę do organizmu.

Korzeń żywokostu 


Jest najbardziej ze wszystkich części rośliny bogaty w składniki odżywcze i tradycyjnie to on był najchętniej wykorzystywany w medycynie ludowej. Niestety, jednocześnie ma też najwięcej trujących substancji - aż 16 razy więcej niz liście! Obawiam się też, że w składzie balsamu Burts Bees jest właśnie ekstrakt z korzenia – w każdym razie  takie dane widnieją na moim opakowaniu. W nowszej wersji nie została wyszczególniona część rośliny, której użyto – ciekawe dlaczego.. ? Czyżby producent próbował coś ukryć ..?
Symphytum officinale - zywokost lekarski

Środki ostrożności 

Jeżeli to Was nie zniechęciło i w dalszym ciągu chcecie używać balsamów z żywokostem, toproszę,  pamiętajcie o niezbędnych środkach ostrożności:

-         Uważajcie, by nie przedostał się do krwi.
-         Nigdy nie stosować na otwarte rany.
-         Nie używać  dłużej niż 10 dni pod rząd.
-         I nie dłużej niz 4 – 6 tygodni w ciągu roku.
-         Nie stosować, jeśli ma się raka, choroby wątroby lub nadużywa alkoholu. 
-         Należy skonsultować z lekarzem możliwe interakcje, jeśli bierze się leki na receptę, zwłaszcza te obciążające wątrobę
-    Nie mogą stosować go dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz karmiące.

4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popular Posts